Zdravje z zdravim jabolkom

Nika Dolenc | 24.1.2010

"Izvleček iz jabolčnih lupin zmanjšala rast rakavih celic na črevesu za polovico, izvleček iz mesa plodu zavira njihovo rast za tretjino," trdijo znanstveniki z Univerze Cornell.

 

Redno uživanje svežih jabolk uravnava raven maščob in holesterola v krvi, krepi imunski sistem, srce in ožilje, varuje organizem pred nastankom raka, uravnava količino sladkorja v krvi, čisti prebavila in izboljša prebavo, uravnava telesno težo, krepi dlesni in ščiti zobovje.

O jabolku se veliko govori, kar ni nič čudnega, saj je glede na uporabno vrednost svežih plodov na prvem mestu. Velja za enega najbolj zdravih sadežev, saj človeku daje vitalnost in mladost; z visoko vsebnostjo vitaminov in mineralov, balastnih snovi in vode zadovoljuje veliko naših vsakdanjih potreb po teh snoveh. Jabolka se že dolgo uporabljajo pri uvajanju zdravega načina prehranjevanja. Priporočljivo jih je uživati redno.

Redno uživanje svežih jabolk, in ne kupljenih vitaminov v lekarni (velja tudi za drugo sveže sadje in zelenjavo, zaužito tri- do petkrat na dan), uravnava raven maščob in holesterola v krvi, krepi imunski sistem, srce in ožilje, varuje organizem pred nastankom raka, uravnava količino sladkorja v krvi, čisti prebavila in izboljša prebavo, uravnava telesno težo, krepi dlesni in ščiti zobovje.

Moramo pa poudariti, da jabolko zagotavlja svojo zdravilnost le, če je samo zdravo, še bolje, če ni bilo škropljeno.

Znanstveniki z Univerze Cornell so nedavno v raziskavi o jabolkih zapisali, zakaj so jabolka tako zdrava. Izvleček iz jabolčnih lupin je zmanjšal rast rakavih celic na črevesu za polovico, izvleček iz mesa plodu je zavrl njihovo rast za tretjino, pri rakavih jetrnih celicah pa so bili učinki še očitnejši. Raziskovalci trdijo, da vitamin C veliko manj prispeva k zdravilnosti sadeža v primerjavi z navedenimi sekundarnimi rastlinskimi snovmi. Tako naj bi bil izvleček iz samo 100 g neolupljenih jabolk enakovreden 1500 mg čistega vitamina C.

Jabolka uporabljamo v številnih jedeh, od prilog do sladic. Iz njih izdelujemo sokove, sirupe, kompote, želeje, marmelade, pripravljamo jabolčne krhlje, jabolčni kis, iz posušenih olupkov skuhamo odličen čaj. Prav čaj iz posušenih jabolčnih olupkov pomaga k dobremu in mirnemu spanju.

In še nekaj nasvetov, kako lahko uživanje jabolk prepreči jesenske bolezni:

  • Vsako jutro spijemo en kozarec domačega jabolčnega kisa z žličko medu.
  • Otrokom dajemo čim pogosteje narezana jabolka, pomešana z medom, kar preprečuje črevesni in želodčni katar pri otrocih.
  • V jesensko-zimskem času si specite kisla jabolka proti kašlju.
  • Za blažitev pogostih nahodov si skuhamo čaj iz suhih jabolčnih cvetov, ki smo mu dodali sok ene limone in žličko medu.
  • Pozimi je tudi koža na rokah bolj suha, zato si jo drgnemo nekaj minut s prerezanim nezrelim jabolkom.
  • Jabolko nam bo znižalo tudi visoko telesno temperaturo. Uporabimo jabolčni kis, v katerega damo nekaj strtih strokov česna, s pripravkom prepojimo nogavice in jih obujemo, noge si zavijemo v suho tkanino in postopek nekajkrat ponovimo, da znižamo temperaturo.
  • Proti različnim glavobolom nam bo pomagal jabolčni kompot, ki ga pijemo toplega dvakrat na dan.