Z bezgom očistimo naše telo

Maja Šogorič | 31.5.2010

Bezeg je zelo zdravilna rastlina, ki je uporabna v celoti. Pomaga nam pri čiščenju telesa, pri lajšanju dihalnih težav, pri zbijanju vročine, pri zdravljenju vnetij.

 

Bezeg je grm ali manjše drevo, ki lahko zrase tudi do 10 metrov. Raste ob sončnih legah in ob robovih gozdov in jas. Cveti v maju in juniju. Njegovi cvetovi so rumenkasto bele barve, ki imajo značilen, aromatičen vonj. Iz cvetov se najprej razvijejo zelene, nato pa rdeče in črne jagode, ki dozorijo v septembru.

Bezeg je zelo zdravilna rastlina, ki je uporabna v celoti. Bezgovi poganjki in listi, ki jih nabiramo zgodaj spomladi, nam pomagajo pri odvajanju škodljivih snovi iz telesa, saj snovi v njih pospešujejo delovanje znojnic in izločanje seča. Bezgovi listi se dodajajo tudi v čajne mešanice za čiščenje krvi, iz njih pa lahko naredimo tudi antiseptični obkladek za rane in ga uporabimo za odganjanje insektov. Bezgovi cvetovi, ki jih nabiramo v maju in juniju in to samo ob sončnem vremenu, vzpodbujajo delovanje znojnic, zato pripravke iz cvetov (čaj) uporabljamo pri zbijanju vročine, še posebej v času prehladov in gripe. Z njimi lahko omilimo napade senenega nahoda, vendar le, če pripravke iz bezgovih cvetov uživamo več mesecev pred »nevarnim« obdobjem. Iz cvetov lahko naredimo tudi sirup (ki ga razredčimo z vodo, da dobimo osvežujoč sok), šabeso (se ne redči) ter olje, ki je uporabno mazilo, ki pomaga pri razpokani koži. Iz notranje plasti lubja na koreninah, ki ga lahko nabiramo od februarja do novembra, lahko pripravimo čaj, ki pospešuje izločanje seča. Zrele bezgove jagode so bogate z vitamini in drugimi koristnimi snovmi. Uporabljajo se predvsem pri pljučnih boleznih. Iz zrelih jagod lahko pripravimo marmelado ali terjak, zgoščen sirup, ali celo vino. Vendar velja opozoriti, da surove in sveže jagode niso užitne (treba jih je prekuhati). Nezrele jagode povzročajo slabost.


Opozorilo nosečnicam in doječim materam

Strokovnjaki opozarjajo, da z uživanjem bezgovih pripravkov (podobno kot z vsemi ostalimi zelišči) ni dobro pretiravati in se je treba držati pravila zmernosti. Ker bezeg iz telesa odvaja vodo, lahko pretirano uživanje bezga – več kot 3 skodelice bezgovega čaja na dan – pripelje do dehidracije in zato ni priporočljiv za nosečnice. V skrajnem primeru lahko celo povzroči splav.


Za žejo je odličen osvežujoč bezgov sok, zato vam v nadaljevanju predstavljamo, kako se pripravi bezgov sirup.


Recept za pripravo bezgovega sirupa

Sestavine (za cca 5 do 6 litrov sirupa):

30 bezgovih cvetov

3 l vode

2-3 kg sladkorja

60 g citronske kisline


Postopek priprave:

Bezgove cvetove damo v vodo in pustimo, da se pokriti namakajo 24 ur. Nato jih precedimo (preko gaze) in v tekočino dodamo sladkor in citronsko kislino, ter mešamo tako dolgo, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi (tekočina mora biti bistra). Lahko dodamo manj citronske kisline, ki jo zamenjamo z limoninim sokom. Na koncu sirup vlijemo v dobro oprane steklenice.