Omega 3 so varne

Helena Primic | 11.4.2017

ZPS je preverila devet prehranskih dopolnil, ki vsebujejo maščobne kisline omega 3, in ugotovila da glede vsebnosti EPK in DHK ne zavajajo.

 

Kot so pojasnili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), so vsi vzorci, ki so jih dobili iz devet najpogosteje prodanih (v trgovinah in na spletu) prehranskih dopolnil z maščobnimi kislinami omega 3, vsebovali vsaj toliko maščobnih kislin omega 3, kot je bilo zapisano na deklaraciji. Proizvajalci teh devetih izdelkov (DM, Fidimed, Lekarna Ljubljana, Marifit, Myprotein, Now, Nutrilab, Sensilab in Vital slim) torej ne zavajajo. Kaj pa vsebnost živega srebra, ki se je potrošniki najbolj bojimo, še posebno, ko gre za izdelke za otroke? »V nobenem vzorcu nismo ugotovili vsebnosti živega srebra, ki bi presegalo najstrožje mejne vrednosti (0,1 mg/kg),« so pojasnili na ZPS. Če želite sebi in svojim otrokom ponuditi maščobne kisline omega 3, ki bodo upoštevale strožje mejne vrednosti, kot jih določa zakonodaja, boste zanje verjetno odšteli več kot 2,49 evra na mesec, kot je stal najcenejši izdelek iz raziskave ZPS (preračunano glede na porabo), medtem ko so za najdražjega odšteli 28,59 evra. V izboru izdelkov pogrešamo tudi prehranska dopolnila, ki se prodajajo v trgovinah z zdravo prehrano, zato pred nakupom dobro preverite izbiro.  

 

Kaj pa druge sestavine?
»Prehranska dopolnila z maščobnimi kislinami omega 3 vsebujejo koncentrirano ribje olje, bogato z eikozapentanojsko (EPK) in dokozaheksanojsko kislino (DHK), najpogosteje v tisočmiligramskih kapsulah, ki vsebujejo želatino, sredstvo za ohranjanje vlage (glicerol) in antioksidant (vitamin E), da prepreči oksidacijo ribjega olja. V okviru testa smo tako analitično preverili resnično vsebnost oz. gostoto omenjenih kislin v sto gramih maščobe in koliko le teh zaužijemo z na izdelku navedeno največjo priporočeno dnevno količino (PDK) prehranskega dopolnila, preverili pa smo tudi vsebnost živega srebra in skladnost ter ustreznost označb,« je način testiranja predstavila Nika Kremić iz ZPS in dodala: »Zavajanja glede vsebnosti maščobnih kislin omega 3 nismo ugotovili, smo pa opazili neustrezno označene hranilne vsebnosti za priporočeno dnevno količino in dvomljive navedbe o priporočeni dnevni količini.«
 
 

In še posebno opozorilo ZPS: Upoštevajte priporočila na embalaži in ne prekoračite priporočene dnevne količine, saj lahko ob prekoračitvi vnesete v telo preveč vitamina E, ki pogosto na embalaži ni naveden!



Celotne rezultate testa lahko preberete tukaj, nosečnice pa obvezno preverite, zakaj je zelo priporočljivo uživati omega 3 med nosečnostjo.