Manj sladki mlečni izdelki

Helena Primic | 29.11.2017

Ekolat, Ljubljanske mlekarne, Loška mlekarna, KGZ, Mlekarna Celeia, Mlekarna Krepko, Kele & Kele, Mlekarna Planika in Pomurske mlekarne bodo v izbranih kategorijah mlečnih izdelkov do konca leta 2020 za 10 % zmanjšali vsebnost dodanega sladkorja.

 

Starši, ki se zavedate škodljivih učinkov belega oz. trsnega sladkorja v otroški prehrani, boste zagotovo veseli te dobre novice: sedem podjetij iz mlečnopredelovalnega sektorja se je zavezalo, da bodo v izbranih kategorijah mlečnih izdelkov (predvsem tistih, ki vsebujejo dodan sladkor) do konca leta 2020 za 10 % zmanjšali vsebnost dodanega sladkorja. 

Mlečne izdelke z manj dodanega sladkorja, ki bodo temu primerno tudi označeni, bomo na prodajnih policah našli od naslednjih podjetij: Ekolata, Ljubljanskih mlekarn, Loške mlekarne, KGZ, Mlekarne Celeia, Mlekarne Krepko, Kele & Kele, Mlekarne Planika in Pomurskih mlekarn.


Več od zakona

"Živilska industrija se je odločila za samoregulativo in omejitve, s tem postavlja nove smernice, kaj bo počela dobrega za družbo. Mlečnopredelovalnemu sektorju je zato potrebno čestitati, saj je našel skupni dogovor za koliko in kako bodo znižali vsebnost dodanega sladkorja v svojih izdelkih," je na slavnostnem dogodku predstavitve zavez mlečnopredelovalnega sektorja povedala mag. Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije.

Zagovorniki zdrave prehrane in zahtevnejši starši smo seveda vedno zelo veseli, ko se podjetja odločijo, da bodo zdravju sledila bolj strogo kot določa zakonodaja. Hkrati pa si želimo in upamo, da bo takšnih odločitev vse več in da bo tudi država poostrila svoje zakonske omejitve tudi, ko gre za prehrano. Še posebno, če je to otroška prehrana.

 

Nekoč ...

Ko že pišemo o sladkorju, si lahko predstavljate zakon, ki bi v vseh otroških prehranskih izdelkih povsem prepovedal trsni sladkor (glede na množico zdravih naravnih sladil bi se proizvajalci zagotovo hitro prilagodili), pa tudi škodljive aditive in konzervanse ter vse druge dodatke, pred katerimi nas svarijo številni raziskovalci zdrave prehrane?!

Ali ste vedeli, da približno četrtina vseh izdelkov na prodajnih policah običajnih trgovin vsebuje ojačevalec okusa E621 (tudi HS 29224220, MSG, mononatrijev glutamat, natrijev glutaminat), s katerim farmacevstka podjetja v poskusih za zdravila za sladkorno bolezen pri testnih živalih sprožajo sladkorno bolezen? Med prepovedanimi dodatki bi se vsaj v otroški hrani moral znajti tudi ta aditiv. Toda dokler za to ne poskrbi država, je odgovornost staršev za otrokovo zdravje še toliko večja. Zato se ne ozirajte na posmehovanje okolice, da spet komplicirate in da če smo mi odrasli preživeli, bodo preživeli tudi naši otroci. Danes je na prodajnih policah veliko več skritih strupov kot pred 30 leti.

Zato z veseljem podpiramo vsak majhen korak k boljši prehrani - kot je ta zaveza mlečnopredelovalnega sektorja!