Kako prepoznati kakovostno surovo mleko?

Helena Primic | 4.5.2020

Izognite se surovemu mleku krav, ki so krmljene s silažno krmo ali žiti, ki se večino leta ne pasejo v naravi in so jim preventivno odstranili rogove ter morda z njimi celo grdo ravnajo.

 

Za vse tiste, ki ste (že) premagali strah pred surovim mlekom in se sprašujete, kako izbrati dober vir kakovostnega surovega mleka, smo se po odgovor odpravili k Mojci Vozel, raziskovalki prehrane, predavateljici in prehranski svetovalki ter avtorici portala Prvinskahrana.si in številnih knjižnih uspešnic o zdravi prehrani, in Marjeti Oblak, skrbnici FB-skupine Hrana močnih - Marjetina surova mlečna šola.

"Nikoli ne bom nehala in mogla dovolj poudariti, kako pomembno je, da iščemo dober vir surovega mleka. Ne samo zaradi vseh pozitivnih in zdravilnih učinkov na naše telo (in posledično duha in druge razsežnosti človeka), ampak tudi zato, ker surovi domači mlečni izdelki ne bodo in ne morejo biti okusni in zdravi, če se že pri samem surovem mleku zatakne," vse družine, ki so v svoj družinski jedilnik dodale tudi surovo mleko in domače mlečne izdelke iz surovega mleka, opozarja Vozljeva.

 

Takšnemu mleku se obvezno izognite!

Kot pravi Oblakova, se je pri izbiri kakovostnega surovega mleka, priporočljivo izogniti takšnemu mleku: 

1) Mleku krav, ki so krmljene s silažo, koruzno ali travno. Krava je namreč ustvarjena za svežo in suho travo ter pitje vode. Vse ostalo je priredba človeka oziroma človekovo vtikanje v naravno življenje krave. Samo s takšno naravno krmo imajo krave optimalne pogoje za zdravje, kar se pozna tudi na zdravju njenega mleka.

2) Mleku krav, ki so krmljene z žiti. Tako kot silaža tudi žita niso primerna hrana za krave. Prebavna pot prežvekovalcev se prav z žiti, silažno krmo in drugimi dodatki ruši in uničuje.

 

PREBERITE TUDI: Ne bojte se surovega mleka!

 

3) Mleku krav, ki se ne pasejo. Tako kot človek tudi krava za optimalno absorpcijo hranil potrebuje sonce in vitamin D. Vse, kar priporočamo za zdravje človeka, velja tudi za živali - pomembno je, da se čim več gibljejo v naravi na svežem zraku in soncu. In vse to krava dobi na paši, ki tako pomembno vpliva na sestavo in kakovost njenega mleka.

4) Mleku krav, ki nimajo rogov. Prežvekovalci imajo rogove z namenom, ne le za okras. Tudi v rogovih namreč potekajo mehanizmi, ki uravnavajo kravjo presnovo in prebavo. Rogovje je pravzaprav eden od temeljev zdravja prežvekovalcev, kar se danes premalo poudarja, opozarja Oblakova. Razlog za rezanje rogov naj bi bil, da se krave znotraj črede na bodo med sabo poškodovale ali celo napadle kmeta. Plemenski biki pač niso jagenjčki. Pa vendar je vsaka žival z rogovi ustvarjena z namenom, ki je le še en kamen več na poti do trdnega zdravja živali. 

5) Mleku krav, s katerimi ne ravnajo spoštljivo in humano. Mnogo bolezni pri živalih, tudi kravah, ima svoj vir ravno v stresu, ki mu je podvržena žival pri domači reji. Zato je pri izbiri kakovostnega surovega mleka še kako pomembno, da je kmetija prostor, kjer se tako ljudje kot živali dobro počutijo ter ljudje z živalmi ravnajo spoštljivo in humano. Ter predvsem čim bolj v skladu z njihovo naravo in njihovimi naravnimi potrebami.

 

Spoznajte kmeta in kmetijo, kjer kupujete surovo mleko

Za to, da se boste lahko izognili surovemu mleku krav, ki so krmljene s silažno krmo ali žiti, ki se večino leta ne pasejo v naravi in so jim preventivno odstranili rogove ter morda z njimi celo grdo ravnajo, je najbolje, da obiščete kmetijo, ki vam ponuja surovo mleko.

In se tako na lastne oči prepričate, kako kmet ravna s kravami in ali vam lahko zares zagotovi kakovostno surovo mleko, ki ga bodo pili tudi otroci.

Pošten kmet vam ogleda kmetije zagotovo ne bo odrekel, saj nima ničesar skrivati!

 

PREBERITE TUDI: Kako iz kuhinjskih ostankov ustvariti rastline?

 

Pridružite se FB-skupinam, ki so že odkrile preverjene vire

V trenutnem kriznem obdobju, ko je še toliko bolj pomembno, da smo enakomisleči ljudje povezani med seboj in si pomagamo tudi, ko gre za iskanje lokalnih proizvajalcev surovin in izdelkov, ki jih v domači samooskrbi sami (še) ne pridelujemo, izkoristite različne skupine na Facebooku in drugih socialnih omrežjih.

Na Facebooku se tako lahko pridružite Mojčini FB-skupini Prvinska hrana Skupina, ki šteje že več kot 4.500 članov in v kateri si uporabniki surovega mleka delijo svoje izkušnje z izdelavo domačega kislega mleka, jogurta, skute ... pa tudi druge izkušnje s podporu zdravju s prvinsko hrano. Mojca Vozel pa z njimi deli svoja dragocena spoznanja o zdravi prehrani in zdravju.

Podobne vsebine lahko najdete tudi v FB-skupini Hrana močnih - Marjetina surova mlečna šola, ki jo vodi Marjeta Oblak, ki si je prepustno črevesje in laktozno intoleranco pozdravila s surovo sirotko. "Karkoli sem pojedla, je šlo iz mene. Po vsakem kruhu takšne bolečine, ki jih nisem doživela niti na porodni mizi. Polno sem dojila osemmesečnega fantka, v usta pa nisem dala skoraj nič več. V praktično enem mesesu sem tako shujšala, da me skoraj niso več prepoznali," se spominja Marjeta, ki danes svoje recepte iz surovega mleka deli tudi z drugimi.

 

Vse recepte tedna najdete tudi v naši rubriki Recepti, kjer lahko z nami podelite tudi svoje kuharske specialitete in tako pomagate staršem, ki so ostali brez kuharskih idej.