Ringaraja.net je največji specializirani spletni portal za mlade starše in nosečnice v Sloveniji. Staršem in bodočim staršem omogoča dostop do kakovostnih informacij o zanositvi, nosečnosti, razvoju, zdravju ter vzgoji otrok in partnerstvu.
Zlata pravila za zdravo družinsko jesen
Helena Primic | 27.8.2019Uskladite družinsko prehrano in življenjski ritem z naravo, ki se jeseni hladi in pomirja. Kako, preverite v članku!
Vsak letni čas zahteva drugačno prehrano in ritem življenja, prilagojena elementom, ki vladajo tistemu letnemu času.
Preverite, katera so zlata pravila za zdravo družinsko jesen.
Zrak in eter
Če je poletje čas ognja, sta elementa jeseni zrak in eter, ki vladati doši vata. Jesen in vata s seboj prinašata hlad in suhost, zato je s primerno hrano in načinom življenja treba poskrbeti, da se izognemo tipičnim jesenskim zdravstvenim težavam, ki nastanejo, ko pride do neravnovesja v vati - suhi koži, zaprtju, vetrovom, napihnjenosti, znižanemu apetitu, anksioznosti, zaskrbljenosti, strahu in zmedenosti.
PREBERITE TUDI: Zdravi zajtrki za zdrav začetek šolskega leta
Topla in močnata hrana
V jesenskem času je priporočljivo jesti predvsem toplo in močnato hrano, ki je lahko sladkega, slanega in kislega okusa. Na začetku jeseni sicer lahko še vedno uživate tudi nekoliko grenke in trpke jedi, toda ko se zares shladi, njihov vnos občutno zmanjšajte. Pred prvimi hladnimi dnevi je dovoljena tudi bolj mastna hrana in morske ribe ter jogurt sobne temperature. Tukaj preverite recept za domači jogurt.
V jesenskem času je najbolje uživati sezonsko zelenjavo (korenje, peso, sladki krompir, buče – muškatne in oljne) in sledeče sadje: grozdje, fige, slive, marelice, granatno jabolko in kaki, medtem ko naj bodo jabolka in hruške skuhana (kompot).
Od žitaric bodo vašemu telesu jeseni najbolj prijala pšenica, ječmen in riž (predvsem rjavi in basmati), koristne pa so tudi polnozrnate in ajdove testenine.
Ogrejte telo od znotraj
Bolj, ko se okolica hladi, več pomoči potrebuje naše telo za ogrevanje od znotraj. Zato v jesenskem času uporabljajte vse več začimb z ogrevalnim učinkom, kot so črni poper, ingver in cimet, ki pomagajo zanetiti prebavni ogenj ter vam tako na nežen način pomagajo se izogniti jesenskim prebavnim težavam.
Telo grejejo tudi enolončnice in juhe, ki so tudi lahko prebavljive, zato so v jesenskih hladnih dneh zelo priporočljive. Še posebej če jim boste dodali ogrevalne začimbe. Predvsem pa pazite, da so topli zajtrki in večerje ter se predvsem v tem času in med obroki izogibajte hladnim pijačam.
V jesenskem času nekaterim povzroča težave tudi surova in hladna prehrana, pa čeprav je zdrava, kot na primer solate in surova zelenjava. Poslušajte svoje telo!
Jesen je tudi odličen čas, da ponovno obiščete savno in si privoščite toplo kopel. Zelo blagodejno in pomirjevalno deluje tudi topla oljna masaža, ki je lahko odlična pomočnica pri preganjanju jesenskega stresa. Je savna primerna tudi za nosečnico ali ne, pa preverite na tej povezavi.
PREBERITE TUDI: 50 vaj čuječnosti in sproščanja
Sledite jesenskemu umirjanju
Jesen je čas umirjanja, čemur je treba slediti tudi, ko gre za prehrano in skrb za zdravje. Zato se v jesenskem obdobju potrudite, da boste popili čim manj kave in drugih poživil, ki jeseni veliko bolj vznemirjajo živčni sistem kot recimo poleti ali spomladi.
V jesenskem času vam bo telo hvaležno, če boste nekoliko (vsaj za pol ure) podaljšali svoj spalni ritem in tako dodatno podprli telo v tem obdobju umirjanja in poglabljanja vase.
Če še nimate urejene večerne rutine, je jesenski čas idealen za to, da jo uvedete. Včasih je za to, da lahko zaspimo kot dojenčki dovolj le to, da vsak večer spijemo svoj večerni napitek. Preden greste v posteljo, v kozarec kravjega mleka ali najljubšega rastlinskega napitka primešajte ščepec ingverja, cimeta, kardamoma in muškatnega oreščka ter žličko kokosove maščobe. Ta napitek bo na naraven način pomiril vaše živce in vam tako podaril zares sladek spanec.
Tukaj pa preverite, kako dolgo naj otrok spi skupaj s starši!
Tudi telesnih aktivnosti se raje lotite zjutraj ali čez dan, da se boste zvečer lažje umirili in sledili naravnemu ritmu krajšanja dnevne svetlobe.