Ringaraja.net je največji specializirani spletni portal za mlade starše in nosečnice v Sloveniji. Staršem in bodočim staršem omogoča dostop do kakovostnih informacij o zanositvi, nosečnosti, razvoju, zdravju ter vzgoji otrok in partnerstvu.
Sveži naravni sokovi za zdravje družine
Maja Šogorič | 9.8.2010Sveži sadni in zelenjavni sokovi so zakladnica vitaminov, mineralov, encimov in ostalih pomembnih sestavin, s katerimi naše telo očistimo nakopičenih toksičnih snovi, obenem pa so tudi lahko prebavljivi in ugodno vplivajo na naše razpoloženje.
Če želimo, da bi se naša družina zdravo prehranjevala, se na naših krožnikih vsakodnevno morata znajti sadje in zelenjava. Medtem ko z uživanjem sadja večina odraslih in otrok nima težav, pa je z zelenjavo malce drugače. Veliko otrok ne mara zelenjave in starši iščemo načine, kako jih prepričati, da je zelenjava zdrava in da jo morajo jesti. Kaj pa, če jim zelenjave ne bi ponudili samo na krožniku, ampak tudi v kozarcu? Poskusite pripraviti svež zelenjavni sok! Malčku bo mogoče tak način uživanja zelenjave bolj zanimiv, pa tudi okusnejši, če bomo zelenjavnemu dodali še kakšen sadni sok.
Očiščenje organizma
Sveži sadni in zelenjavni sokovi so zakladnica vitaminov, mineralov, encimov in fitokemikalij (karotenoidi, flavonoidi, fenoli, izoflavoni), ki vsi pomembno prispevajo k zdravju našega telesa in so še posebej primerni za otroke, za ljudi, ki opravljajo večje telesne napore in tiste, ki so pravkar preboleli kakšno bolezen.
Z vnosom naravnih in kakovostnih sokov v naš organizem telesne celice oskrbimo z vitalnimi snovmi in obenem prispevamo k odstranitvi toksičnih snovi ter k regeneraciji črevesne flore in k boljšemu delovanju prebavnega sistema. Sokovi namreč ne obremenjujejo prebavil z ločevanjem soka oz. mineralnih sestavin in vode od vlaknin in se prebavijo že v nekaj minutah. Za uživanje in prebavljanje cele zelenjave in sadja potrebujemo veliko več časa in energije.
Katere naravne sokove pripraviti in kako?
Sok največkrat pridobimo s centrifugalnimi sokovniki. Tako pridobljen sok moramo takoj porabiti, saj namreč zelo hitro oksidira in se pokvari. Sokove je priporočljivo piti na tešče (vsaj pol ure pred drugo hrano).
Korenčkov sok: povečuje našo živahnost, vitalnost in apetit ter izboljšuje prebavo in zgradbo kosti ter zob. Lahko se pije samostojno, primeren pa je tudi za mešanje z drugimi zelenjavnimi sokovi, ki so premočni, da bi jih pili nerazredčene, ali pa s sadnimi sokovi.
Sok rdeče pese: pozitivno vpliva za nastajanje rdečih krvničk in splošno izboljšanje krvi, pomaga tudi pri menstrualnih težavah. Pripravlja se tako, da sočimo sveže gomolje in liste. Če pijemo čisti sok rdeče pese (brez drugih sokov), zadostuje že manjši kozarec na dan. Dobro se ujema s korenčkovim in jabolčnim sokom.
Sok zelene solate: vsebuje veliko železa, magnezija in drugih vitalnih elementov. Dober je za otroke, še posebej v kombinaciji s korenčkovim sokom. Pri pripravi soka je bolje, če uporabimo liste bolj temnozelene barve, saj ti vsebujejo mnogo več klorofila in drugih življenjsko pomembnih snovi kot sicer (bolj priljubljeni) svetli sredinski listi.
Špinačni sok: ugodno vpliva na delovanje prebave (čiščenje in obnova prebavil), pomaga pri težavah z zaprtjem. V kombinaciji s korenčkovim sokom pomaga pri vnetju in krvavenju dlesni.
Jabolčni sok: jabolka vsebujejo veliko mineralov in vitaminov, predvsem vitamina C, veliko hranil (nenasičene maščobne kisline, magnezij in železo) se skriva v njeni lupini, ki jo pogosto odstranimo. Pogosto ga pripravljamo v kombinaciji z drugimi sadnimi sokovi iz hrušk, malin, jagod, breskev, grozdja itd.
Kombinirani naravni sokovi primerni za otroke:
Ker otrokom samostojni okus posameznega zelenjavnega soka mogoče ne bo pogodu, ga je bolje kombinirati z drugimi sadnimi sokovi. Na primer:
- jabolko + rdeča pesa + pomaranča
- jabolko + korenček + limona
- hruška + korenček + list peteršilja
- hruška + jabolko + korenček
Čeprav si mogoče mislite, da za pripravo svežih sokov gre precej časa, pa se vseeno splača potruditi, saj navsezadnje gre za naše zdravje in zdravje naših otrok, ki pa nima cene.
PREBERI ŠE: