Ringaraja.net je največji specializirani spletni portal za mlade starše in nosečnice v Sloveniji. Staršem in bodočim staršem omogoča dostop do kakovostnih informacij o zanositvi, nosečnosti, razvoju, zdravju ter vzgoji otrok in partnerstvu.
Ob svetovnem tednu vode si starši želimo ...
Helena Primic | 30.8.2018Naj imajo vsaj naši otroci pravico, da pijejo vodo brez pesticidov, hormonskih motilcev in drugih zdravju škodljivih snovi, ki že danes močno načenjajo zdravje svetovnega in tudi slovenskega prebivalstva.
Ali ste vedeli, da skoraj 600 milijonov otrok na svetu v šoli nima dostopa do čiste pitne vode? To je več kot je vseh prebivalcev Evropske unije!
Skoraj 900 milijonov otrok na svetu si v šoli ne more umiti rok, saj voda in milo nista na voljo. In 600 milijonov otrok na svetu v šoli nima na voljo osnovnih sanitarij.
In to je le statistika, povezana s čisto pitno vodo v šolah po svetu, kaj šele v domovih. Medtem, ko Slovenci s čisto pitno vodo splakujemo stranišča.
Sedem "velikih" želja
Če torej starši želimo otrokom in vnukom zapustiti prostor, na katerem bodo lahko pili čisto pitno vodo, moramo z vodnimi viri ravnati odgovorno že danes. Kaj si torej ob svetovnem dnevu vode želimo "zakomplicirani" starši, ki nas skrbi prihodnost naših potomcev?
- Da se kriteriji čistosti pitne vode vse bolj zvišujejo in tako posredno prisilijo vsa podjetja, ki onesnažujejo vodne vire, da z njimi ravnajo bolj odgovorno. Naj imajo vsaj naši otroci pravico, da pijejo vodo brez pesticidov, hormonskih motilcev in drugih zdravju škodljivih snovi, ki že danes močno načenjajo zdravje svetovnega in tudi slovenskega prebivalstva. Zakaj bi starši morali kupovati različne vodne filtre, če bi pa pitno vodo lahko na državni ravni zares dobro očistila že država?
- Da se med kriterije kakovosti pitne vode uvrstijo tudi živost in informiranost vode, ki pomembno in znanstveno dokazano vplivata na kakovost vode. Ali ne bi bilo lepo, če bi naši potomci spet vsak dan pili tako živo vodo kot pri čistem vodnem izviru? Čas je, da se tudi državne inštitucije posvetijo živosti vode in jo začnejo jemati resno.
- Da vodni viri ostanejo v javni lasti in nikoli ne postanejo privatna lastnina dobičkoželjnih zasebnih podjetij. Tako vodni viri kot vsa naravna bogastva v resnici niso last nikogar, temveč smo ljudje le Zemljini gostje, ki zelo požrešno uničujemo njene dobrine. Bodo naši otroci znali bolj odgovorno in ponižno skrbeti za Mater Zemljo?
- Da se tako otroci kot odrasli (predvsem slednji!) končno naučijo odgovornega odnosa do vodnih virov - da jih torej ne onesnažujejo in brezglavo izkoriščajo, temveč se naučijo sodelovanja z naravnimi ritmi in zakonitostmi. Narava ima vedno prav, četudi si človek domišlja, da jo lahko obvlada.
- Da se preventivna medicina vendarle nauči razlikovati med "zaužito vodo" in "zaužito tekočino" ter končno tudi uradna medicina v svoja priporočila in zdravstvene ustanove postavi čisto pitno vodo na njeno častno mesto, ki si ga zasluži. V človeškem telesu je 70 % vode in ne čaja, juhe in drugih tekočin!
- Da imajo ne le v bolnišnicah, temveč tudi v vrtcih in šolah otroci vsak dan na voljo najkakovostnejšo pitno vodo - biološko, kemično in energijsko čisto vodo s takšno živostjo in življenjskih potencialom kot pri najboljšem vodnem izviru. Ali vsakodnevno ne beremo in poslušamo, da si otroci zaslužijo le najboljše?
- Da imajo dostop do čiste pitne vode vsi otroci (in odrasli ljudje) ne glede na socialni status, izobrazbo, narodnost, veroizpoved in druge človeške karakteristike, zaradi katerih pogosto prihaja do diskriminacij. Čas je, da začnemo korakati proti družbi, kjer bo vsak otrok imel dostop do čiste pitne vode, hrane, igre na prostem, fizične in psihične varnosti ter ljubezni.