Kako vzgojiti česen v kuhinji?

Helena Primic | 19.10.2020

Preverite, kako na kuhinjskem pultu vzgojiti naravni antibiotik, ki je znanstveno dokazano učinkovit tudi v boju proti virusom.

 

Česen se že tisočletja uporablja ne le kot začimba, temveč tudi kot naravno zdravilo. V domači lekarni se je namreč uspešno izkazal ne le v boju proti črevesnim zajedavcem in pri težavah s prebavo, temveč ga lahko uporabite tudi pri težavah z dihanjem.

Če vam ga je na vrtu zmanjkalo in želite biti čim manj odvisni od trgovin, preverite, kako ga lahko vzgojite kar v domači kuhinji.

 

Iz ekološke pridelave

Česen, ki ga kupimo v trgovini, je pogosto kemično obdelan s snovmi, ki nekaj časa zavirajo rast stebla. Če boste tak česen posadili, nova rastlina zelo verjetno ne bo zrasla. Zato je priporočljivo, da posadite česen iz ekološke pridelave ali pa poiščete vsaj takšnega, pri katerem je steblo že začelo rasti. 

Če boste kupili celo glavico česna, lahko kakšen strok prihranite za kasnejše mesece, da ga boste posadili kasneje. Čim večji strok boste posadili, tem večji pridelel lahko pričakujete. In to tudi na kuhinjski polici!

 

PREBERITE TUDI: Fenomenalna česnova juha

 

Posebno opozorilo: Česen, ki ste ga vzgojili notri, navadno ostane majhen in v zemlji ne naredi čebulic, zato boste za prehrano lahko uporabili le nadzemne liste. Če pa želite pridelati česnove glavice, je nujno, da česen vsaj nekaj časa raste zunaj.

Če nimate izkušenj, bolj izkušene vrtičkarje povprašajte, katera sorta daje na vašem območju najboljši pridelek in kdaj je najprimernejši čas, da česen presadite na zunanje gredice. Navadno se posadi jeseni, pridelek pa lahko poberete spomladi ali zgodaj poleti. 

 

Kako vzgojiti česen na kuhinjski polici?

Kot smo lahko prebrali v priročniku Naj zraste spet, potrebujete prst za lončnice, cvetlični lonček s premerom deset do 15 centimetrov, podstavek za cvetlični lonček, kamor bo odtekala voda, in zalivalko.

1) Glavico česna najprej razdelite na stroke. Strokov ni treba lupiti!

2) Cvetlični lonček napolnite s prstjo, česnove stroke pa posadite 2,5 do štiri centimetre globoko in približno dva centimetra drug od drugega ter jih prekrijte s prstjo.

 

PREBERITE TUDI: Jedi, ki ustavljajo drisko

 

3) Zemljo zalijte toliko, da bo vlažna kot ožeta gobasta krpa.

4) Lonček postavite na toplo in svetlo mesto ter skrbite, da bo zemlja vedno vlažna. Kmalu boste opazili zelena nadzemna stebla, ki jih lahko sproti trgate in uporabite pri kuhanju namesto mlade čebule ali pora. Imajo namreč nekoliko drugačen okus kot stroki česna.

5) Ko zeleni listi nehajo rasti, je najbolje, da podzemni del kompostirate.

 

Vse ponedeljkove recepte tedna najdete tudi v naši rubriki Recepti, kjer lahko z nami podelite tudi svoje kuharske specialitete in tako pomagate staršem, ki so ostali brez kuharskih idej.