Ringaraja.net je največji specializirani spletni portal za mlade starše in nosečnice v Sloveniji. Staršem in bodočim staršem omogoča dostop do kakovostnih informacij o zanositvi, nosečnosti, razvoju, zdravju ter vzgoji otrok in partnerstvu.
Granola za zdrav zajtrk ali prigrizek
Maja Šogorič | 26.7.2010Sladka, hrustljava in še zdrava obenem. Granolo lahko pripravite sami doma in tako sebi ali vašim otrokom zagotovite zdrav zajtrk ali popoldanski prigrizek.
Kruh z marmelado, pašteto in z drugimi namazi, jajce na oko, kosmiči z mlekom … Vam je zmanjkalo idej, kaj pripraviti vašemu malemu nadobudnežu za zajtrk? Bi radi, da poskusi nekaj novega, zdravega, hranljivega in obenem slastnega? Imamo nasvet za vas – pripravite granolo, ki vsebuje znatno raven proteinov in vlaknin ter hranljivih snovi, ne pa tudi preveč kalorij. Gre za jed, katere glavna sestavina so žitarice, predvsem ovseni kosmiči. Zraven so dodane še številne druge sestavine – suho sadje, kot na primer rozine in dateljni ter lešniki, arašidi, mandljni in različna semena, ki zvišujejo raven proteinov ter oblikujejo okus granole. Sladkamo jo z medom, navadnim ali rjavim sladkorjem. Gre torej za pravo energetsko bombo, ki vam ali vašemu otroku da potrebno energijo za začetek dneva. Primerna je tudi kot hitri prigrizek za aktivnosti po koncu pouka. Nenazadnje se lahko z njo posladka cela vaša družina ob kakšnem izletu, še zlasti ob izletu v hribe ali pa po utrujajočem večurnem kopanju na plaži, ko telo rabi novih moči.
Granola se lahko jé samostojno, z mlekom, jogurtom ali dodanim svežim sadjem, na primer z bananami ali jagodami.
Doma narejena granola
Sestavine:
250 g ovsenih kosmičev
100 g celih lešnikov
50 g celih mandeljnov
pol žličke cimeta
1 čajna žlička vanilijevega ekstrakta
ščep soli
4 žlice medu
3 žlice rjavega sladkorja
3 žlice rastlinskega olja
100 g rozin in
100 g suhega sadja (na primer češenj ali tropskega sadja)
Priprava granole je zelo enostavna. V večji posodi zmešamo ovsene kosmiče, cimet in sol, v drugi, manjši posodi pa med, olje, sladkor in vanilijin ekstrakt. Nato obe zmesi z rokami dobro zmešamo skupaj in enakomerno porazdelimo po pekaču, podloženem s peki papirjem. Pečemo v že prej segreti pečici pri 180 do 200 stopinjah približno 30 minut, da postanejo sestavine hrustljave. Vmes večkrat premešamo (približno na 10 minut), da se nam kosmiči preveč ne zapečejo oziroma ne sprimejo skupaj. Ko so lepo zlato rjavi, jih vzamemo iz pečice in jim dodamo še rozine in suho sadje. Nato granolo ohladimo in shranimo v zračno neprepustni posodi, da se preveč ne zmehča. Tako shranjena »zdrži« 1 teden, seveda če je prej ne pohrustamo.
Granolo lahko režemo ali oblikujemo v kroglice ali tablice (te so še posebej praktične, saj jih lahko vzamemo povsod s sabo), zdrobljeno granolo pa lahko posipamo po sladoledu ali sadni solati.