Beremo: Gorniška potepanja z otroki

Helena Primic | 23.4.2019

Za starše, ki se z otroki radi odpravite v slovenske hribe imamo dobro novico: za gorniška potepanja z otroki si lahko po novem pomagate s planinskim vodnikom.

 

"Ko naju z ženo kdo vpraša, kakšno je gorniško življenje v primerjavi z leti, ko sva imela še čas "samo za naju", vedno odgovoriva, da pestrejše in zanimivejše kot prej. Ne zamenjava več, tudi če bi lahko. Če bi prej vedela, kako je (tudi gorniško) življenje z otroki bogato, ne bi čakala na prag tridesetih let, ampak bi jih imela že prej," v uvodu novega gorniškega vodnika Gorniška potepanja z otroki, ki je izšel pri Mladinski knjigi, piše avtor Gorazd Gorišek.

Gorniška potepanja z otroki

55 družinskih izletov

V vodniku je zbranih 55 družinskih izletov po slovenskih hribih treh težavnostnih stopenj. Kam se boste odpravili naslednji vikend lahko izberete na zemljevidu geografskih regij, na katerem so označeni vsi cilji izletov ali enostavno izberete tistega, ki vas ob branju najbolj pritegne.

Pri vsakem izletu boste našli informacije o dolžini (izhodišče, vzpon in sestop), zahtevnosti in višinski razliki, GPS in QR-kode izhodišč (kar pride zelo prav pri pripravah na pot do izhodišča), zemljevid izleta, podatke o zanimivosti ob poti in v bližini ter bogato fotografsko gradivo s poti.

V vodniku je tudi osem ilustriranih ljudskih pripovedk, ki so povezane z določenimi izleti.


PREBERITE TUDI: Kaj reči otroku namesto PAZI in PREVIDNO?

 

Koristni in praktični nasveti za starše

V uvodu boste našli tudi koristne nasvete, kako otroke in sebe pripraviti na izlet v gore, kako jih motivirati in česa ni dobro početi.

"Nikoli ni dobro, da otroka navsezgodaj zjutraj, ko se, po možnosti na silo zbujen, še ves krmežljav in nejevoljen primaje iz sobe in izusti, kaj bi spet radi, zakaj da smo ga zbudili ter da naj ga pustimo še spati, silimo k načrtovanju izleta. Tak začetek dneva ne bo nikomur prinesel zanimivih dogodivščin. Bolje je, da se z njim že prejšnji večer pogovorimo o namenih naslednjega dne, o vrhu, na katerega se nameravamo odpraviti, mu morda pokažemo cilj na zemljevidu, preberemo kakšno pripovedko v povezavi z goro in podobno," svetuje Gorišek, ki s svojimi prispevki o domačih in tujih gorah svoje gorniško pero kali na osrednjem slovenskem gorniškem portalu Gore-ljudje, svoje članke in fotografije pa objavlja v Planinskem vestniku in občasno tudi drugod.

 

Več o vodniku Gorniška potepanja z otroki najdete na tej povezavi.