Kako uspešno shujšati?

O zdravem prehranjevanju smo se pogovarjali s certificirano nutricistko Mojco Cepuš.

Helena Mlakar | 29.10.2010

Ali obstaja čudežna tabletka, ki topi kilograme? Kako hitro lahko zdravo shujšamo? Smo pripravljeni spremeniti svoj jedilnik in črtati predelano hrano?

 

Veliko žensk, pa tudi moških se srečuje s prekomerno telesno težo. Hujšanje je dolgotrajen proces, ki mora biti sestavljen iz zdrave prehrane in fizične aktivnosti. Kako se pravilno lotiti hujšanja, nam je povedala certficirana nutricistka Mojca Cepuš.


Tudi pri nas je vse več ljudi s prekomerno telesno težo. Zakaj menite, da je tako?


Življenjski ritem je vse hitrejši. Včasih, se je hrana pripravljala doma, zdaj pa zaposlen človek poje zunaj vsaj en obrok na dan in nima nadzora nad tem, s kakšnimi sestavinami so obroki narejeni. Prav tako jemo preveč predelane hrane, kot so sladkarije, instant izdelki, slani prigrizki in občutno premalo vlaknin, ki jih najdemo v zelenjavi in sadju ... Ljudje tudi premalo upoštevamo dejstvo, da smo čez dan v povprečju manj aktivni, kot so bili naši predniki, jemo pa pogosto tako, kot da smo cel dan garali na njivi.


Je debelost težava žensk ali tudi moških? Kdo se bolj trudi shujšati in zakaj jim ne uspe?


Mogoče so ženske s svojo zunanjostjo bolj obremenjene in se za hujšanje večkrat odločijo zaradi zunanje podobe. Moški, pa se po mojih izkušnjah, za hujšanje odločijo predvsem, ko začne teža vplivati na njihovo zdravje. V svoji praksi opažam, da so moški vendarle za malenkost bolj uspešni pri hujšanju, v povprečju hujšajo za okoli 10 odstotkov hitreje. To lahko pripisujemo večjemu odstotku mišične mase, ki pomaga pri izgubljanju maščobnega tkiva, ter malce bolj resnemu pristopu. Vendar ne bi rada posploševala, saj je potrebno vsakega človeka, ki se odloči shujšati jemati individualno.


Kaj menite o raznih dodatkih, ki ponujajo hitrejšo izgubo telesne teže brez fizične aktivnosti in zdravega načina življenja?


Zdravo in brez lakote se z uravnoteženim jedilnikom hujša okoli en kilogram na teden. Hitrejše hujšanje je lahko nevarno. Razumem lahko, da je mnogim ljudem čudežna tabletka zelo privlačen način hujšanja, vendar je potrebno pogledati tudi dejstva. Če bi takšni dodatki resnično delovali, bi delovali. To pomeni, da ne bi bilo več debelih ljudi. Kolikor vem, takšnega dodatka še ni na prodajnih policah.


Veliko mamic se poslužuje tako imenovanih 'fat burnerjev'. Menite, da so ti lahko v pomoč, je jemanje zdravo? Kako učinkujejo?


»Zdravo« ima zelo široke okvirje. Če preparate legalno kupite v Sloveniji, so v predpisanih odmerkih po pravilih klasične medicine za zdravje neškodljivi. Vsekakor so lahko v pomoč, vprašati pa se je potrebno, v kolikšni meri pravzaprav pomagajo. Vloga fat burnerjev je pospeševanje izgorevanja maščobnega tkiva, vendar pa so brez resne fizične aktivnosti in urejene prehrane neučinkoviti. Fat burnerji največkrat vsebujejo L-karnitin, ki spodbuja razgradnjo maščob, HCA- Hidroksicitronsko kislino, ki vpliva na sintezo maščobnih kislin, holesterola in trigliceridov, kofein , ki daje energijo, zbranost in večjo vzdržljivost in ostale sestavine s podobnim delovanjem. Zavedati se je potrebno, da so v tabletah koncentrati, ki presegajo vrednosti, ki bi jih dobili z uravnoteženo prehrano in lahko porušijo naravno ravnotežje v vašem telesu.