Ringaraja.net je največji specializirani spletni portal za mlade starše in nosečnice v Sloveniji. Staršem in bodočim staršem omogoča dostop do kakovostnih informacij o zanositvi, nosečnosti, razvoju, zdravju ter vzgoji otrok in partnerstvu.
Kako se lotiti vadbe in prehrane?
Nina Švab | 26.3.2025
Izgled in dobro počutje išče skoraj vsaka ženska, vendar poplava vseh oglasov, programov ter čudežnih praškov zmede marsikatero žensko. Kam se obrniti in kje začeti, da boste dosegle spremembe, ki bodo služile zdravju in zadovoljstvu?
Pogosto si ob začetku novega leta zadamo zaobljube, katerih pa večina ostane le napisanih na listu papirja, do realizacije pa nikoli ne pride. Med žensko populacijo se večkrat najdejo želje po spremembi v prehrani, zdravem življenjskem slogu ali po izboljšanju izgleda. Najpogosteje so to zaobljube mamic, ki imajo že tako malo časa na svojih urnikih in v vsakdanu, da so že v času pisanja zaobljub v svoji podzavesti prepričane, da jim tudi letos ne bo uspelo.
Kako pa se lotiti tega, da bo tokrat uspešno? Je vredno čakati na novo leto, na januar ali le na naslednji ponedeljek? Kako končno priti do cilja in ne obupati, še preden začneš? Kako sploh začeti in kako postaviti uresničljive cilje?
DOLOČI CILJ
Kaj je jasno zastavljen cilj? Najbolje se je držati strategije za postavljanje ciljev pod imenom SMART. Kaj to pomeni in kaj predstavlja?
S pomeni specifičen. Cilj mora biti zelo jasno opredeljen, saj le tako vemo, kaj želimo z njim doseči. Cilj postane bolj oprijemljiv. Želiš shujšati? Definiraj ta cilj s podvprašanji, kot so koliko, kje …
M stoji za merljivostjo. Kako veš, kdaj bo cilj dosežen? Najlažje ga je opredeliti z merljivimi kazalci, s števili ali pogostostjo.
A pomeni dosegljiv (achivable). Preveri, da je tvoj cilj dejansko dosegljiv iz vidika tvojega časa, znanja, financ …
R kot realističen. To ne pomeni, da cilj ne more biti visok. Moramo pa vseeno vedeti, ali imamo zanj dovolj časa in volje ter predvsem željo, ki nas bo gnala naprej.
T kot časovno opredeljen (time). Če cilja časovno ne opredelimo, pogosto ostane nedokončan - konec koncev mu nismo dali roka trajanja. Tako ga z zadnjo točko SMART postavljanja ciljev natančno opredelimo, do kdaj bo cilj dokončan, konec koncev pa določimo tudi, kdaj bomo delali za to, da ga dosežemo (na primer vsako sredo in petek od šestih do sedmih zjutraj, bolj bo dosežen 31. 7. 2025).
IZBIRAJ KRITIČNO
Reklame so vedno mamljive, temu so tudi namenjene. Kako pa presodite, katere so tiste, od katerih resnično lahko pričakujemo obljubljene rezultate? Izbrati raje tisto, kar ni reklamirano? Kar nam svetujejo znanci? Ali kar objavljajo vplivneži? Kaj pravzaprav pomeni, da izbiraš kritično?
Pogosto neuporabne programe, tako glede prehrane in vadbe, zaznamujejo rezultati v izredno kratkem času (na primer v dneh tednih do popolne zadnjice, v 30-ih dneh do sanjske postave …). Zavedati se moramo, da je za spremembe na telesu, ki so zdrave in trajne, potrebno več časa in za vsako posameznico različno.Torej kakorkoli obračamo, takšni programi zelo hitro postanejo potrata časa in investicije.
Mero kritičnosti uporabimo tudi pri tem, da bomo lahko sledili programu - torej, ali imamo dovolj časa za izbran program, imamo kakšne kontraindikacije za izvedbo programa, imamo finančne zmožnosti za izvedbo ter prostor, opremo in pripomočke?
Potrebno pa je presoditi tudi, ali je to nekaj, kar dejansko želimo in bomo lahko v tem vztrajali? Če nekoga tek ne veseli, bo tekaški program zanj zelo slaba izbira. Če vseeno želi delati na kondiciji, se morda lahko loti aerobike ali plesne vadbe, če ga to bolj veseli.
KAKO POISKATI NAČIN UREJANJA PREHRANE?
Najbolj pomembno je, da je prehranski načrt individualiziran. Nihče ni enak drugi osebi, sploh če imata različne izhodiščne pogoje, razpoložljivost časa in financ in podobno. Splošni prehranski jedilniki zato niso priporočljivi za striktno držanje, so pa lahko smernice. Potrebno je pregledati tudi naše zdravstvene zahteve in prehranske potrebe, zagotoviti vsa hranila ter ustrezno količino energije iz prehrane, potrebna mikrohranila in morebitna prehranska dopolnila. Najbolj zanesljiv način je torej individualni pristop, ampak pozor, z nekom, ki ima ustrezno znanje in izobrazbo.
KAKO POISKATI USTREZNI VADBENI PROGRAM?
Potrebno se je vprašati, kaj želimo doseči, koliko časa imamo, kaj imamo na voljo (prostor, pripomočki) …
Določi si najprej SMART cilj, iz katerega boš večino lahko že definirala. Ne pozabi pa definirati, ali želiš skupinsko vadbo ali individualno, online ali v živo. Vsaka ima svoje prednosti in svoje slabosti.
Če pogledamo skupinske in individualne vadbe, so prednosti skupinske vadbe zagotovo motivacija sovadečih, zabava, sprostitev, je pa manj nadzora trenerja nad vadečimi in ravno tako ni prilagojeno individualnim potrebam in počutju. Pri individualni vadbi je trening prilagojen posamezniku in upošteva njegovo trenutno stanje. Plan se spreminja glede na cilje, počutje in trenutne rezultate, je pa zagotovo cenovno višje, za nekatere pa je ovira tudi strah pred osebnim pristopom trenerja.
Ko se dotaknemo vidika v živo ali online, pa so prednosti online zagotovo izvajanje vadbe kjerkoli in kadarkoli, ponavadi tudi brez pripomočkov ali z zelo malo njih. Je pa minus, da te pri vadbah nihče ne nadzoruje, niti tvoje izvedbe, nihče ne preverja kako je s tvojim fokusom ter ali vadbo izvajaš dosledno in disciplinirano. Če se lotiš vadbe v živo imaš lahko več motivacije, vodenje je bolj prijetno in osebno glede na vadeče, pripomočki so ponavadi na voljo tam, je pa res, da se moraš na lokacijo pripeljati, si pa tam deležna tudi manj zasebnosti kot doma.
Če še vedno ne veš, kje začeti, te vabim, da me kontaktiraš preko IG profila, kjer te z veseljem usmerim.
__________________________________________________________________________________________________________
![]() Nina Švab
Gibanje in šport sta del mojega življenja že od malih nog. v OŠ sem plesala različne zvrsti, največ Disco Dance in Street Dance. V študentskih letih sem se pridružila plesno-navijaški skupini Zmajčice in več let nastopala na tekmah Olimpije in Helios Suns-ov ter na drugih dogodkih in prireditvah. Kasneje sem se posvetila študiju osebnega trenerstva in prehrane, pod okriljem Fitnes zveze Slovenije, svoje znanje pa nadgradila z mentorstvom pri Nataši Gorenc ter še s certifikati AFP specialist za postrehabilitacijo ter GGS za vadbo pred in po porodu ter v času menopavze . Izkušnje z vadbami imam tako pri individualnem delu kot z vodenjem skupinskih vadb. Gibanje in šport sta del mojega življenja že od malih nog. v OŠ sem plesala različne zvrsti, največ Disco Dance in Street Dance. V študentskih letih sem se pridružila plesno-navijaški skupini Zmajčice in več let nastopala na tekmah Olimpije in Helios Suns-ov ter na drugih dogodkih in prireditvah.
Instagram profil: https://www.instagram.com/nina.svab/ FB skupina: FIT MEAL by Doroteja Riahi - https://www.facebook.com/groups/553748130120742/ Spletna stran: www.fitmeal-slovenija.com
|