BLOG: Kaj si želim v letu 2020 izboljšati?

Tanja Želj | 10.1.2020

Za novoletne zaobljube ne obstaja čarobna paličica. In ko obrnemo koledar na 1. januar, se ne bo samo od sebe prav nič čudežno zgodilo. Nič ne bo drugače kakor je bilo en dan prej, če nismo za zaobljube pripravljeni prav nič narediti.

 

Novo leto pomeni simbolični začetek. Novega koledarja. Novega kroga zemlje okoli sonca. Novega bilančnega obdobja. Morda le novega notesnika.

Tudi novoletne zaobljube spadajo v ta del – da začnemo nekaj na novo, znova, od začetka.

 

Z novoletnimi zaobljubami zato seveda ni nič narobe. Vse do trenutka, ko ugotovimo, da se jih ne držimo. Zdrave navade kot na primer kakovosten spanec, manj gledanja televizije in "visenja na "družabnih omrežjih, redni kakovostni obroki, redno gibanje … se namreč težko začnejo samo z novim datumom.

Vsaka navada - tako zdrava kot nezdrava - se oblikuje v možganih in zahteva ne le odločitev in cilj, temveč tudi dovolj ponovitev in utrjevanje, torej delo, disciplino in vztrajnost. Ko spremenimo svojo staro navado v novo, ko jo dovoljkrat ponovimo, postane prav tako "normalna" kot prejšnja stara navada.

Za novoletne zaobljube tako ne obstaja čarobna paličica. In ko obrnemo koledar na 1. januar, se ne bo samo od sebe prav nič čudežno zgodilo. Nič ne bo drugače kakor je bilo en dan prej. Novoletne zaobljube si zato zaslužijo, da v odnosu do njih nimamo prevelikih pričakovanj in iluzij.

 

Kaj pa ima dejansko smisel narediti kadarkoli pozimi - in ja, lahko je to simbolično tudi 1. januar -, je to, da začnemo aktivno razmišljati, v kakšni spalni, hranilni in gibalni formi bi radi bili čez poletje. Saj veste, kopalke pa to.

Ne, zdaj ni več pravi čas, da bi razmišljali o tem, kako se dobro pripraviti na smučanje. O tem bi morali razmišljati preko lanskega poletja 2019.

Zdaj je pravi čas, da začnemo razmišljati, kako se želimo letos počutiti v kopalkah. Pa pri tem ne mislim zgolj lepe postave in želenih kilogramov. Ti niso in ne morejo biti merilo za srečo. Za dobro počutje so namreč odgovorni tudi in predvsem drugi dejavniki. Da se dobro razumemo z bližnjimi. Da se počutimo spočiti in naspani. Da smo zadovoljni s svojim gibalnim življenjem. Da si zmoremo vzeti dovolj časa, da lahko v miru spijemo kavo ali čaj. To šteje mnogo več.

Do poletja je še šest mesecev. Dovolj, da se na telesu (v kakršni koli obliki) pojavijo prve spremembe na bolje, če začnete že zdaj, januarja. A premalo, če boste o tem začeli razmišljati aprila ali marca!

 

Zato predlagam, da si na začetku leta zapišete svoje trenutno stanje in želje za prihodnost za naslednja področja:

 

Spanje

1) Koliko ur spim v poprečju trenutno? Ali zares spim dovolj? Ali ponoči sploh spim in kako - v temi, v enem kosu in stran od vseh sevalnih naprav? Sem čez dan izpostavljen/a soncu ali svetlobi, ki nadomešča sonce, kar je včasih ključnega pomena za dobro nočno spanje?

2) Kaj iz prve točke v mojih spalnih navadah (še) ni dovolj dobro in si to želim izboljšati?

 

Prehrana

1) Ali jem dovolj hranilno hrano? Ali jem količinsko ustrezno hrano in ne preveč ali premalo hrane? Ali se izogibam hrani, ki mi povzroča slabo počutje?

2) Kaj iz prve točke v mojih prehranjevalnih navadah (še) ni dovolj dobro in si to želim izboljšati?

 

Gibanje

1) Ali se gibljem vsaj vsak dan vsaj deset minut? Ali se gibljem vsaj dva- do trikrat na teden po pol ure? Ali grem kdaj namesto z dvigalom peš po stopnicah? Ali grem kdaj od ene do druge točke namesto z avtom raje peš, s kolesom ali kako drugače?

2) Kaj iz prve točke glede mojega gibanja (še) ni dovolj dobro in si to želim izboljšati?

 

Odnosi

1) Se v družbi svojih najbližjih počutim dobro? Se s svojimi bližnjimi znam "globoko" pogovarjati? Ali imam kakšno "ramo", na katero se lahko naslonim, oziroma osebo, ki jo lahko kadarkoli pokličem na pomoč? Kakšen odnos imam s partnerjem in otroki, starši, prijatelji in sodelavci?

2) Kaj iz prve točke glede mojih odnosov z drugimi (še) ni dovolj dobro in si to želim izboljšati?

 

Prosti čas

1) A v mojem življenju sploh obstaja čas, ko grem recimo na masažo, (pre)berem knjigo, pogledam film na televiziji ali grem v kino, se dobim s prijateljico na kavi, grem sam/a v miru v gozd, se ukvarjam s hobiji, ki mi veliko pomenijo?

2) Kaj iz prve točke glede svojega prostega časa (še) ni dovolj dobro in si to želim izboljšati?

 

Seznam lahko seveda po podobnem vzorcu poljubno dopolnite z vašimi življenjskimi vrednotami, ki vam veliko pomenijo. Sama sem izpostavila tiste krovne oziroma zame najpomembnejše vrednote. Prav vse so namreč pomembne za eno širšo vrednoto, ki jo z leti večina ljudi vse bolj ceni in se je zaveda – to je zdravje.

 

V letu 2020 vam zato želim, da vam zdravje služi dobro, pri čemer ne pozabite, da je zdravje potrebno podpirati. In to nenehno, vsak dan in brez izjeme!

 


 

Tanja Želj Tanja Želj je ambasadorka zdravega načina gibanja, razmišljanja in življenja. Je idejni in strokovni vodja pilates centra Tanergija®, vodi tudi spletni projekt Fit okoli 40. Jedro njenega življenja je njena družina – hčerka Ela in partner Mark.

Njene ideje ter več informacij o njenem delu in storitvah najdete na Tanergija.si in na Tanjazelj.si.

 

 

Mnenja blogerke ne izražajo nujno mnenja uredništva Ringaraja.net.