Majhne skrivnosti za lažji porod

M&D | 10.11.2024

Spoznajte trike, ki lahko ženskam pred in med porodom zelo pomagajo!

 

Porod v vodi za preprečitev raztrganin presredka

Za porod v vodi se ženske odločajo tudi zato, ker topla voda nežno masira, sprošča medenico in mehča tkivo. Vse to pomaga pri preprečevanju raztrganin in pomaga, da se otrokova glavica hitreje porodi.

POZOR: nekaj krvi lahko močno obarva vodo v kadi, kar izgleda zelo dramatično. Bodite na to pripravljeni in opozorite svojega partnerja!

 

Ostanite v gibanju

Med popadki babice pogosto svetujejo gibanje oziroma hojo po porodni sobi ali hodniku. To vas bo ohranjalo budne, manj boste čutili bolečino oziroma se nanjo osredotočili, ob tem pa boste nekoliko pozabili na finalni del, ki vas še čaka.

 

PREBERITE TUDI: Preveč potiskanja krivo za raztrganine 

 

Izogibajte se vprašanju, koliko ste že odprti 

Dejstvo je, da ženska, ko sliši, da je po več urah bolečih popadkov odprta le tri ali pet centimetrov, nekoliko izgubi voljo. Najbolje je, da se spopadete z vsakim popadkom posebej. Babici, ki vas notranje pregleda, jasno povejte, da ne želite slišati točnega podatka, naj vam samo pove, da vam gre dobro in da napredujete. Bolj mirni in sproščeni boste, če se vam ne bo treba ukvarjati s številkami. Skoncentrirajte se na otrokovo bitje srca in na svoje dihanje, vse ostalo pa prepustite medicinskemu osebju, ki mu morate povsem zaupati.

  

Povejte svoje želje

Včasih želijo zdravniki pospešiti porod ali se hitro odločiti, tudi če otrok in/ali mama nista v nevarnosti. Če vam ponudijo na primer carski rez, ker bi naravni porod trajal nekoliko dalj časa, povejte svoje želje na glas, da vam ne bo kasneje, ko bo prepozno, žal.

  

Med porodom stojte 

"Tretjega otroka, Saro, sem rodila doma, ker enostavno ni bilo časa za odhod v porodnišnico. Kljub šoku in presenečenju sem se med porodom počutila bolj udobno kot med obema prejšnjima porodoma v porodnišnici, saj sem ves čas stala. Med popadki sem se zibala v bokih, lažje sem dihala, svoje pa je opravila tudi gravitacija. V manj kot eni uri po prvem popadku sem rodila, iztiskanje pa je trajalo le 15 minut." pravi Janja Jakopin, medicinska sestra in mamica.

 

PREBERITE TUDI: 6 prednosti rojevanja v pokončnem položaju  

 

Pozanimajte se o vseh možnostih poroda

Potrudite se in zberite informacije o vseh načinih poroda v lokalni porodnišnici. Le tako boste lahko izbrali pravega in se ob tem počutili varno in samozavestno. Pred porodom se pogovorite s svojim ginekologom ali z babico, ki vas bo obiskala na domu, lahko si v naprej pripravite seznam vprašanj in ko boste oboroženi z znanjem, bo tudi porod lažji in hitrejši.

  

"Plešite" med popadki: vaja, ki pomaga

Nekatere ženske si med popadki pomagajo s posebno vajo, ki spominja na plesanje: enostavno premikajte telo tako, kot bi v naročju zibali svojega otroka, poskušajte se vrteti v bokih. To sprošča mišice in blaži bolečine v križu. Skoncentrirajte se na počasno in globoko dihanje. Ko se utrudite, položite roke okrog partnerjevega vratu in ga prosite, da pleše z vami.

 

Vonjajte citruse proti jutranji slabosti

Če vas med nosečnostjo spremljajo jutranje slabosti in bruhanje, si lahko na enostaven način pomagate z vonjanjem citrusov, npr. oranže ali limone. Lupino lahko celo malo nastrgate, da bo vonj intenzivnejši. Zagotovo pomaga, čeprav ni znanstveno dokazano, zakaj. Preizkusite sami!

 

PREBERITE TUDI: 5 nasvetov pri jutranji nosečniški slabosti   

 

Bodite fit 

Če ste bili pred zanositvijo telesno aktivni in imate dobro mišično zasnovo, bo porod lažji in hitrejši, manj se boste utrudili, pa tudi zdravil proti bolečinam ne boste potrebovali. Tudi med nosečnostjo lahko nekaj kondicije še pridobite, najprimernejše vadbe so plavanje, hoja, pilates in joga.

 

Pokažite partnerju najboljše točke za masažo

Vsaka masaža med popadki bo dobrodošla, saj vas bo že dotik nežnih rok sprostil. Lahko pa prosite moža, da vam posebej masira točko na stopalu, in sicer nad peto, kjer sta dve majhni vdolbinici, saj je tukaj refleksno področje za rojevanje.

 

PREBERITE TUDI: Masaža teh točk pomaga pri zelo bolečem porodu   

  

Izvajajte Keglove vaje med čakanjem na zeleno luč 

"Vedno sem izvajala Keglove vaje, ko sem se nanje spomnila, kar pa seveda ni bilo vsak dan. Med nosečnostjo sem zares hotela utrditi mišice medeničnega dna, zato sem se odločila za več discipline. Ker se veliko vozim, sem jih izvajala med vsakim čakanjem na zeleno luč. Kljub trem porodom zdaj nimam težav z nekontroliranim uriniranjem, pa tudi spolni odnosi niso nič manj intenzivni kot prej." svetuje Manca Mihevc, psihoterapevtka in mamica.

  

VIR: Članek objavljen v reviji Mama in dojenček, januar/februar 2011