Beremo: Pravljičarija pod Triglavom

Helena Primic | 27.11.2018

Izšla je nova zbirka desetih pravljičnih planinskih zgodb, ki bodo začarale vse otroke, ljubitelje slovenskih gora in kužkov.

 

Planinska zveza Slovenije je izdala zbirko desetih pravljičnih planinskih zgodb Pravljičarija pod Triglavom, ki jih je napisala publicistka, priznana pravljičarka in pripovedovalka Kristina Menih, katere pravljice so objavljene na Radiu Trst A in Radiu Slovenija, v Planinskem vestniku ter na dveh zgoščenkah in knjigah.

 

 "V vseh svojih pripovedih se rada poigravam z izmišljenimi liki, ki se izrisujejo na krilih moje domišljije. Tokratne zgodbe druži planinski svet dežele sredi Triglavskega narodnega parka na primorski strani, v zadnji dolini pod Triglavom, ki leži pod vznožjem Kriških podov, Pihavca, Ozebnika, Kanjavca in Triglava - tam, kjer se stikata znano in neznano, realno in pravljično življenje. Točno tukaj počitnikujeta gospodična in njena psička, pitbulka Dixie, ki jo druži prijateljevanje z medvedom Demom, ježkom Pleškom, vilami, škrati ter drugo visokogorsko in obmorsko druščino," je na predstavitvi knjige povedala avtorica.

 

V spomin resnični Dixie 

Primorka se je s to knjigo, v kateri pitbulka Dixie s svojo prijaznostjo podira stereotipe o tej vrsti psov, poklonila svoji pokojni psički - resnični pitbulki Dixie, ki je bila njena zvesta tovarišica tudi na planinskih poteh. Kot je povedala, se je med sprehodi pogosto soočala z neodobravanjem mimoidočih, češ tako simpatična gospa, pa ima tako grozno nevarnega psa! Ko se je Dixie preselila v pasja nebesa, je sami sebi obljubila, da bo napisala kakšno zgodbo o prijazni pitbulki in s tem vsaj malo omilila splošno nepriljubljenost te pasje vrste.

In kakšna je bila resnična Dixie? "Resnična Dixie je uživala v vseh pohodih, ki sva jih skupaj opravili. V več kot štirinajstih letih se jih je nabralo obilo. Skupaj sva bili na Kriških podih, na Dolu pod Prehodavci, na Luknji in na planini Zajavor, radi sva se sprehajali po Soški poti od izvira Soče do vasi Soča, povzpeli sva se do Lemovja in zapuščene vasice nad Sočo, pa na Krn in do Krnskega jezera," se spominja Menihova in dodaja:

"Dixie je uživala v naravi. Zelo rada je plavala v mrzli vodi, rada se je valjala po sveže pokošeni travi in zleknjena na toplem pesku sončnim žarkom nastavljala svoj kožuh. Ko je bila še majhna, jo je čebela pičila v smrček in od takrat se je vedno bala teh žuželk in se jim na daleč izogibala."


Čim več ringarajevskih radosti vsak dan v letu!

Na izlet po dolini, v kateri se dogajajo zgodbe iz Pravljičarije pod Triglavom, se po urejeni pešpoti lahko sprehodijo ne le starši z najmlajšimi otroki, temveč tudi vsaka zdrava nosečnica, nam je zagotovila avtorica knjige, ki starše opozarja, da je za pohod v gore potrebno veliko več priprav in pazljivosti.

In če bi Menihova lahko izbrala svojo najljubšo zgodbo, ki ji je najbolj pri srcu? "Če moram eno izpostaviti, bi se zavzela za Zgodbo o gumbu. Mogoče zato, ker je nastala prva, takoj po Dixienem prehodu na drugo stran mavrice ..." 

Knjigo je z ilustracijami obogatil Jernej Kovač Myint, portret resnične Dixie pa je prispevala akademska slikarka Biljana Unkovska. "Vsaka zgodba nosi sebi lastno sporočilo, ki izstopa iz vsakdanjega razmišljanja in buri otrokovo domišljijo. V tej planinski Pravljičariji živi res pisana združba - od planinskih živali, ki se brez govorjenja sporazumevajo med seboj, do škratov, palčkov, vil in bajeslovnih Krivopet. Tako kot je posrečeno ime vašega portala Ringaraja.net, ki me spominja na same igrive reči, ki so mi pri srcu. Vsem - velikim in malim - zato želim čim več ringarajevskih radosti vsak dan v letu!" je za konec povedala avtorica Kristina Menih.